24h galerii
Kunstiteadlikkuse Keskus
tagasi avalehele
 
ARHIIV eelmised isiksused
 

Isiksus Urmas Vaino ja KUNSTIKESKUS.EE 12 küsimust

Selles rubriigis küsitleme oma näo ja väljakujunenud iseloomuga Eesti kunstnikke ning katsume leida lõuendi, kipsi või monitori tagant üles lihast ja luust inimese.

 
Vaata pilte Urmas Vaino (s. 1960) teostest
 

Kes sa selline oled?
Olen laine ääretus ookeanis, aga samas ka ookean. Täpselt nagu sinagi.

Kuidas sind ära tunda, kui tänaval vastu tuled?
Kui olen su hingesugulane, siis silmadest.

Kuidas sai sinust kunstnik?
Usun, et tegin valiku enne sündimist.

Millega sa veel oled tegelenud ja tegeled?
Märkimisväärseks pean tegelemist reiki ja shamanismiga - alternatiivsete tervenduskunstidega - viimastel aastatel. Mul on ehtne ja väge täis shamaanitrumm, mis oma vähesest staazhist hoolimata juba mitmeid imeväärseid tervendamisi korda saatnud.

Kuidas näeb välja sinu tavaline tööpäev?
Sügisest kevadeni sõidutan oma kahte poega kooli ja tagasi koju. Kuna meie elamine (talu) on üsna suur, siis kütteperioodil olen täiskohaga katlakütja ja muul ajal teen ettevalmistusi kütteperioodiks, langetan metsa, saen-lõhun küttepuid.
Selle kõrvalt püüan aega leida ka meditatsioonidele, shamaanitrummile, kunstile ning tervendamistele. Võimalusel vaatan ja imetlen päikest. Päikese vaatamine on väga tõhus teraapia, aga kui seda teha valesti, võib osutuda ohtlikuks silmadele.


Urmas Vaino
 

Ülevaade sinu näitustest ja muudest loomingulistest tegudest
Astusin kunstiellu portreemaalidega, esmalt 1982. a. Sinises paviljonis vabariiklikul noortenäitusel tööga "Kunstniku portree" ja 1983. a. Kunstihoones noortenäitusel pildiga "Näitleja portree". Alates 1989. aastast olen esinenud peamiselt graafikaga, samuti mõne videoga. Olen kureerinud ka paar näitust. Vaata lisaks

Mida pead oma suurimaks saavutuseks?
Sisemine areng, pere ja kodu. Ja et mul on palju imelisi sõpru.

Mis sulle su enda juures kõige rohkem meeldib / ei meeldi?
Meeldib avatus uuele ja muutustele. Mõistmine, et peale nähtava maailma eksisteerib lõputul hulgal muudki. Isekuse osakaalu vähenemine. Samastumine kõrgema minaga, ääretu ookeaniga. Ei meeldi, kui olen kedagi (tahtmatult) solvanud, vihastanud või ärritanud.

Sinu lemmikkunstnik, -teos
Nõnda, nagu muutun ise, muutuvad ka lemmikud. Mõnda aega tagasi olin väga vaimustatud Alex Grey'st. Hetkel naudin minimalistlikumat, värvikamat ja võimalikult harmoonilist kunsti. Väga meeldib oma abikaasa looming. Ise püüdlen selle poole, et ühendada tervendamine ja kunst, üritan teha tervendavaid pilte.

Kuskohas ja mismoodi sa puhkad?
Kodus. Looduses. Magades või mediteerides. Väga meeldiks korra aastas reisida, eriti südamelähedased on Pariis ja Patal Bhuvaneshwar Himaalajas ning Taevaskoda.

Mis sulle muret teeb ja mis rõõmu valmistab?
Murekoorem on nagu raske seljakott, mis tuleks igal võimalusel seljast võtta, muidu jäävad selg ja turi valusaks. Majandusmure tuleb ikka aeg-ajalt päevakorda, aga olen püüdnud sedalaadi murest ja hirmust jagu saada ning lihtsalt suunata rohkem energiat tuluallikatele.

Olen õppinud seda "seljakotti" ka tasahilju tühjendama. See teeb rõõmu. Rõõmu võib valmistada iga väikseimgi pisiasi - kui oled rõõmule avatud. Rõõmu tunnen ka kaunitest värssidest nagu: "Armastus on mähitud ilu sisse, peidetud sekundite vahele". Kui ma midagi taolist kuulen, juhtub minuga sama, mis käokellaga täistundidel - uksed avanevad, hing hõiskab rõõmsalt! Rõõmu valmistavad ka abikaasa, pojad ja "muud loomad", nimelt on meil kass ja koer, tshintshilja ning kilpkonnad.

Kui tähtsal kohal sinu elus kunst siis ikkagi on?
Suhtun kunsti väga tõsiselt, kohati perfektsionistlikult, kuid samas usun, et iga elusolend on kustnik ja kunsti leidub kõikjal. Kui vaadata, milliseid pesasid installeerivad väikesed putukad - need võivad välja näha kui kauneimad amforad! Ilu loomine on tervete instinktide tunnus ja kunsti loomine avab väravad teiste, nähtamatute dimensioonide juurde. See on tee olemise saladusteni.

 
Küsitud ja vastatud aastal 2009
 

Vaba (litograafia, 2003)

Metafüüsilised vaalad (serigraafia, 2006)
 
   

Kuu mõju (digitaaltrükk, 2005)

Neitsi (digitaaltrükk, 2004)
 
   

Värav (computer art, 2009)

Kroontshakra (computer art, 2009)
 
   

Täht (computer art, 2009)

Tasakaalustav päike (computer art, 2009)
 
 
www.kunstikeskus.ee keskkonnas leiduvate mistahes algupäraste tekstide, tõlgete, terviklike info- ja lingikogumite ning pildimaterjali reprodutseerimine ainult KUNSTIKESKUS.EE ja/või nende autorite ja/või nende valdajate nõusolekul. Originaalteoste ja viidatud materjalidega seotud õigused kuuluvad üldjuhul nende autoritele ja/või valdajatele.