24h galerii
Kunstiteadlikkuse Keskus
tagasi avalehele
 
ARHIIV eelmised isiksused
 

Isiksus Tiiu Kirsipuu ja KUNSTIKESKUS.EE 12 küsimust

Selles rubriigis küsitleme oma näo ja väljakujunenud iseloomuga Eesti kunstnikke ning katsume leida lõuendi, kipsi või monitori tagant üles lihast ja luust inimese.

 
Vaata pilte Tiiu Kirsipuu (s. 1957) teostest
 

Kes sa selline oled?
Eesti skulptor.

Kuidas sind ära tunda, kui tänaval vastu tuled?
Olen oma tööde nägu.

Kuidas sai sinust kunstnik?
Ema ja isa on rääkinud, et päris väikesest peale olen igale poole joonistanud - tapeetidele, paberile jms. Lasteaiast mäletan, kuidas mu töid kiideti. Vanuses 12-13 sain Tartu Laste Kunstikoolis teadlikuks, et tahan saada skulptoriks. Olen lihtsalt seda teed pidi käinud.

Millega sa veel oled tegelenud ja tegeled?
Olen päris palju õpetanud. Praeguse töökoha nimi on Tallinna Ülikool ja amet skulptuuri dotsent. Õpetamine on huvitav - selle käigus õpib ise ka palju.

Läbi kogu elu olen teinud kolmemõõtmelisi asju. Olen küll iseenda jaoks fotokat klõpsinud, aga mitte kunagi mõelnud fotonäituse tegemise peale. Eelmisel aastal Peruus Machu Picchul olles tekkis soov pildistada lisaks tuntud üldvaadetele ka detaile ja vägisi surus end peale mõte fotonäitusest. Mõte on saanud teoks - fotosid olen sel aastal eksponeerinud Pärnu Uue Kunsti Muuseumis ja Arhitektuuri- ja Disainigaleriis Tallinnas.

Kuidas näeb välja sinu tavaline tööpäev?
Mul ei ole tavalist tööpäeva. Minu ärkamine sõltub sellest, kas mul on tunnid või saan ateljees oma töödega tegeleda või lihtsalt taastun ja puhkan ja üritan uusi asju välja mõelda. Üldiselt olen hea magaja ja vabatahtlikult vara ei ärka. Kui mul on vaja midagi välja mõelda või uue asjaga alustada, ei taha ma kõrvaliste asjadega tegeleda, vaid olla iseendaga, sissepoole vaadata ja ainult tööle keskenduda. Eelistan tähtsamaid asju teha päeva esimeses pooles, siis on pea värske ja kõigest muust tühi. Osad päevad on kõikvõimalike asjade ajamiseks, tihti on mul pikad nimekirjad, mida vaja teha ja korda ajada, kellega kokku saada jne.

Kindel on igatahes see, et kõik päevad on erinevad. Mis on tore, sest ma ei armasta rutiini.

Ülevaade sinu näitustest ja muudest loomingulistest tegudest
Kogu see info aastate lõikes on mu CVs kirjas.

Kui aga kommenteerida seda aastat, siis tegemisi ja reisimisi on olnud palju. Personaalnäitused Galeri Gavart`s Pariisis (skulptuur), Pärnu Uue Kunsti Muuseumis (foto), Arhitektuuri- ja Disainigaleriis Tallinnas (foto). Grupinäitused: "Kunstikuu" (Tallinna Ülikooli õppejõudude näitus TLÜ-s); "Kunstisuvi" Viinistus; "Mees ja Naine" Pärnus; Vabariiklik pisiplastika näitus Tartus; "Iseenesest"(Kujurite Ühenduse aastanäitus Pärnu Uue Kunsti Muuseumis); "Ars Baltica" Salzburgis, Austrias.

Sümpoosionid ja workshopid: rahvusvaheline jääskulptuuri workshop "Tule ja Jää Pidu" Tallinnas; rahvusvaheline kuuma klaasi sümpoosion skulptoritele Haapsalus; rahvusvaheline kohaspetsiifiline workshop WALESTONIA Walesis, Suurbritannias; rahvusvaheline workshop, kus tehti töid äravisatud materjalidest ja mis oli eellooks näitusele "Mees ja Naine" Viljandis ja Pärnus. Nendest kolme esimese puhul olen tegelenud nii korraldamisega kui olnud ka osaleja.

Preemiad: I preemia Eesti Panga korraldatud Pekingi olümpiamängudele pühendatud hõbemündi konkursil; III preemia Tartu Rahu monumendi konkursil; Tartu Pisiplastika näituse publikupreemia.

Suuremad valminud tööd: Pekingi Olümpiamängudele pühendatud hõbemünt, vermitud Soomes; Lydia Nirk-Soosaare mälestustahvel Viljandis; Igavese Üliõpilase Juuliuse pronkskuju Tallinna Tehnikaülikoolile; 3 graniittahvlit Estonia teatrile endiste näitlejate jalajälgedega Rävala pst. Ja palju väiksemaid töid.

See aasta on olnud ka reisimiste aasta: Prantsusmaa, Norra, Suurbritannia, Austria. Oktoobris seisab ees reis Mehhikosse, Guatemaalasse ja Belize`i. Need reisid on tõsiseks eneseharimiseks ja täiendamiseks Pariisi, Londoni, Oslo, Salzburgi ja Viini muuseumides ning näitusesaalides.

Mida pead oma suurimaks saavutuseks?
Seda, et arenen nii inimese kui skulptorina.

Mis sulle su enda juures kõige rohkem meeldib / ei meeldi?
Meeldib, et olen iseendaga ja oma eluga rahul ning õnnelik. Ei meeldi, et ma aeg-ajalt siiski käitun nagu tüüpiline skorpion.

Sinu lemmikkunstnik, -teos
Ringi rännates ja reisides olen imestunud ja vaimustunud, kui palju on maailmas väga andekaid inimesi.

Kuskohas ja mismoodi sa puhkad?
Olen vilets puhkaja. Igal juhul peab see puhkus olema aktiivne tegevus, lihtsalt mererannal lamada ma ei suuda. Puhkan näiteks aeda rohides. Mul on aed, mida ma väga armastan ja kus on muru ja palju lilli. Suvel on see maakodu fantastiline maha- ja täislaadimine. Või puhkan reisides. Või sõpradega koos olles.

Olen kooliajast saadik suuremate ja väiksemate vaheaegadega mänginud tennist ja teinud veidi joogat ja tai-chid. Viimastel aastatel kipub nendeks tegevusteks aega nappima.

Mis sulle muret teeb ja mis rõõmu valmistab?
Mulle teeb rõõmu see, et ma elan ja et mu elu on nii huvitav. Et olen rahul sellega, kes ja kus ma olen. See tagab energia, tööisu, töövõime ning loovuse. Usun kindlalt, et rõõm ja positiivsus kui energiad kanduvad edasi kõikidesse meie töödesse ja tegemistesse, mis iganes materjalist nad ka poleks.

Muretseda võiks väga paljude asjade pärast, aga üritan seda teha võimalikult vähe. Ma ei ole maailmaparandaja tüüpi. Usun, et kõigel, mis siin maailmas toimub, on oma põhjus. Ja tagajärg.

Kuidas suhtlevad sinu loomingus idee, vorm ja materjal?
Nad on üks tervik. Vastavalt ideele tekib vorm ja valitakse materjal.

 
Küsitud ja vastatud aastal 2008
 

Kahe Wilde kuju Tartus Vallikraavi tänaval (1999)

Tartu Ülikooli juubelile pühendatud hõbemünt (2001)
 
   

Variatsioonid lumememme teemadel (2006)

Johan Skytte monument Tartus Toomemäel (2007)
 
   

Estonia teatri 100. juubeli monument Tallinnas Rävala puiesteel (2006)

Miilius: kuldsed käed (2007)
 
   

Põhjataevas. Installatsioon maakunstisümpoosionil "Põhjataeva peegeldused" Sagadis (2006)

Tuleinstallatsioon Tartus Emajõe ääres Gaudeamuse laulupeo avamisel (2006)
 
www.kunstikeskus.ee keskkonnas leiduvate mistahes algupäraste tekstide, tõlgete, terviklike info- ja lingikogumite ning pildimaterjali reprodutseerimine ainult KUNSTIKESKUS.EE ja/või nende autorite ja/või nende valdajate nõusolekul. Originaalteoste ja viidatud materjalidega seotud õigused kuuluvad üldjuhul nende autoritele ja/või valdajatele.