24h galerii
Kunstiteadlikkuse Keskus
tagasi avalehele
 
ARHIIV eelmised isiksused
 

Isiksus Ahti Seppet ja KUNSTIKESKUS.EE 12 küsimust

Selles rubriigis küsitleme oma näo ja väljakujunenud iseloomuga Eesti kunstnikke ning katsume leida lõuendi, kipsi või monitori tagant üles lihast ja luust inimese.

 
Vaata pilte Ahti Seppeti (s. 1953) teostest
 

Kes sa selline oled?
Tavaline inimene, võib-olla loomingulisem kui keskmine kodanik.

Kuidas sind ära tunda, kui tänaval vastu tuled?
Tuttavad ütlevad, et mul on loperdav kõnnak. Aga ega ma ei tahagi, et mind tuntaks.

Kuidas sai sinust kunstnik?
Arvan, et suur osa on kusagil meist olenemata paika pandud. Olen lõpetanud Tartu Kunstikooli, proovinud paar aastat juurat õppida, aga pöördunud ikka kunsti juurde. Palju on kaasa aidanud suhtlemine erinevate loominguliste alade inimestega nii kodu- kui välismaal. Ülioluline on näha ja kuulda, mida teised loomeinimesed teinud on.


Autoportree (paber, segatehnika, 2007)

Millega sa veel oled tegelenud ja tegeled?
Maal meeldib tavalisi maatöid teha. Tulemused on kohe näha. Aga enamus aega kulub siiski loomingule. Ah jaa, meeldib kokata ja uusi toiduretsepte välja mõelda ja üles kirjutada, et võimalusel proovida neid valmistada.

Kuidas näeb välja sinu tavaline tööpäev?
Hommikul liigutan ennast teatud treeningharjutustega juba aastakümneid. Kuna tõusen vara, saan pool tunnikest enne tööle minekut mõnda loominguobjekti läbi proovida. Siis töö muuseumis. Peale tööd loen nii palju kui saan. Vahest vaatan telekat. Laupäeviti, pühapäeviti ja puhkuse ajal saan rohkem tegeleda loominguga.

Ülevaade sinu näitustest ja muudest loomingulistest tegudest
Olen teinud mitmeid personaalnäitusi ja osalenud grupinäitustel peale Eesti veel Soomes, Rootsis, Saksamaal, Prantsusmaal, Ungaris, Ameerikas, Leedus, Lätis, Venemaal. Olen korraldanud Eesti pisiplastika näitusi, teinud Tähtvere pargis skulptuuripäevi, vahendanud näitusi kunstnikelt Saksamaalt, Venemaalt, Lätist, Leedust, Taanist, Hollandist. Võtnud osa kunstiprojektidest Lätis ja Saksamaal. Üldiselt ma mingit arvestust näituste ja tööde kohta ei pea. Kõige mõnusam on tööprotsess ise, kuidagi on see muutunud mingiks meditatiivseks toiminguks. Kui töö on hästi välja tulnud, on ikka mõnus küll. Mis teised arvavad, see nii tähtis ei olegi. Abikaasa on niigi kriitiline.

Mida pead oma suurimaks saavutuseks?
Mõni hea näitus või töö, mille olen teinud: "Rooma klubi korsetiga", "Mumifitseeritud suhe", "Muuseum Muuseumis", "Pööripäev", "Kotisjooks", pabertööd, mõned keraamilised tööd, mõned ehted ja maalid.

Mis sulle su enda juures kõige rohkem meeldib / ei meeldi?
Meeldimise kohta ei oska vastata. Ei meeldi, et joon mõnikord rohkem kui vaja. Ei meeldi, et olen teistele haiget teinud. Üldiselt püüan ennast parandada, kuigi see on kaunis raske.

Sinu lemmikkunstnik, -teos
P. Pärn, Ü. Õun, P. Allik, L. Siib, M. Mikoff, H. Moore, H. Matisse - viimasel ajal meeldivad ehtekunstnikud. Võtan ehet kui väikevormi ja nõnda on nad mulle huvitavamad kui skulptorid: M. Bishoff, G. Bakker, K. Fukuchi, K. Mälk - oh neid ei jõua kõiki üles lugedagi, keda imetlen. Naljakas, et meil on häid ehtekunstnikke, kuid samal ajal kantakse originaalehteid vähe.

Kuskohas ja mismoodi sa puhkad?
Puhkan siis, kui saan teha, mida tahan. Enamasti kujuneb selleks aeg, kui tegelen loominguga. Saunamõnud muidugi ka. Kui vähegi võimalik, siis loen erinevat kirjandust, käin kontsertidel, kuulan muusikat.

Mis sulle muret teeb ja mis rõõmu valmistab?
Muret teeb see, mis maailmas sünnib, näiteks Gruusia sündmused, aga ka meie poliitikute laiutav elustiil. Tundub, nagu neil oleks 5 aju, mis kõik mõtleksid vaid õigustusi oma ahnusele. Kurvaks teeb meie hirmkallite sammaste hullus ja otsustajate kunstialane harimatus. Kurb, et meie kultuur on tõugata-tõmmata seisundis. Kurb, kui mõni andekas noor raha pärast on sunnitud kunsti asemel mõne muu ala valima. Kunsti ei väärtustata. Kurb, et aega vähe on.

Rõõmu valmistavad noored kunstnikud ja kolleegid, kui mõni nende uus töö mind üllatab. Rõõmu teeb hea näitus, kuulatud viisijupp, ilus ilm. Rõõmu teevad pojad ja abikaasa. Nende mõistev suhtumine on toeks, sest enamus vaba aega ja raha läheb ikka loomingu peale, aga teisiti ma ei saa. Kahjuks või õnneks - ei oska öelda.

Kus avaldub skulptuuri sõnum - materjali sees, vormi pinnal või kuskil mujal?
Kõigi nende harmoonias.

 
Küsitud ja vastatud aastal 2008
   

Noa laev (puu, keraamika, 1992)

Shabloonid (puu, segatehnika 2000-2003)
 
   

Langenu lahinguväli (keraamika, segatehnika 2000-2008)

Vivisektsioon (paber, liim, 2004-2006)
 
   

Pööripäev (vineer, 2008)

Katik I (puu, 2007)
 
 

Päike (vineer, 2007-2008)
 
www.kunstikeskus.ee keskkonnas leiduvate mistahes algupäraste tekstide, tõlgete, terviklike info- ja lingikogumite ning pildimaterjali reprodutseerimine ainult KUNSTIKESKUS.EE ja/või nende autorite ja/või nende valdajate nõusolekul. Originaalteoste ja viidatud materjalidega seotud õigused kuuluvad üldjuhul nende autoritele ja/või valdajatele.