24h galerii
tagasi: avaleht

 

Anne Parmasto ja 12 küsimust

Isiksuste galeriis näitame Eesti kunstnikke ning katsume leida
lõuendi, kipsi või monitori tagant üles lihast ja luust inimese.


Kes ma selline olen
Täiesti tavaline kunstnik - vahel taevas, vahel põrgus.

Kuidas mind ära tunda, kui tänaval vastu tulen
Õhetav, suur, hajameelne, positiivselt meelestatud, tavaliselt kuhugi tormav.

Kuidas sai minust kunstnik
Ma pole saanud selleks, ma lihtsalt olen - alates umbes viiendast eluaastast.

Millega ma veel olen tegelenud ja tegelen
Hmm, olen olnud ja olen: pesu-, koja- ja muu niisugune naine. Enne Instat - kui tööraamatut vaadata - villija Tartu Õlletehases, ZBI vanemlaborant, sekretär Pimedate Ühingus, majandusosakonna juhataja asetäitja Kalurikolhooside Liidus, Balletikoolis kasvataja; peale Instat viis kuud Kaubamaja kunstnik ja peale selle õppejõud, enne TPed'is, siis vabakutseline maalija ja praegu õppejõud Tartu Ülikoolis.


Minu tavaline tööpäev näeb välja nii
Tõusen vara - kui Tartusse sõidan, siis 5.30. Lülitan end Tallinnast välja. Tartus on üliõpilased ja kontoripaberid. Ühelt teisele ümberlülitumine, väljalülimine. Tagasi Tallinna, ümberlülitumine maalimisele. Suhtlemine sõprade ja kolleegidega.
Kogu ärkvelolek on tööpäev. Sest olenemata sellest, kas olen Tartus või Tallinnas või kusiganes, silm kogub infot, mida maalis kasutan. Tegelikult keeldun pidamast seda tööpäevaks. Tööpäev oli mul, kui töötasin sekretärina, laborandina, jms.

 

Kevad Firenzes 1994
õli, lõuend (55 x 147 cm)


Ülevaade minu näitustest ja muudest loomingulistest tegudest
Mis olnud, vt. minu koduleheküljelt www.connect.to/anne-parmasto. Sel aastal - märtsis isiknäitus Tartu Kunstimuuseumi galeriis ning esinemine Moskvas galeriimessil Salong CDH 2002, juulis isiknäitus Tallinna Kunstihoone galeriis ning grupinäitused Itaalias, Türgis ja Austrias.

Mida pean oma suurimaks saavutuseks
Pere.

Kuldne liustik 1996
õli, lõuend (90 x 108,5 cm)


Mis mulle mu enda juures kõige rohkem meeldib / ei meeldi
Kõige enam meeldib võime ikka veel õppida ja kogeda midagi uut ja head, ning olla õnnelik. Ei meeldi, et vahel on liha nõder.

Minu lemmikkunstnik, -teos
Tegelikult puudub, küll on olnud mõned suured kunstielamused: V. van Gogh'i viimaste aastate maalid, Chartres'i katedraali vitraazid jms.

Kuskohas ja mismoodi ma puhkan
See kõik, mida nimetatakse tööks, ongi puhkus. Lihtsalt mu puhkus on vaheldusrikas.

 

Nimeta 2000
õli, lõuend (185 x 145 cm)
Nimeta 2000
õli, lõuend (150 x 117 cm)

 

Mis mulle muret teeb ja mis rõõmu valmistab
Rõõmu - kui kõik on terved ning ei pea mõtlema sellele, mille eest järgmisel päeval piima osta. Päike. Muret nigu polekski, sest lõpuks ikka tuleb päike välja, saadakse terveks ja ikka leidub mõni hea sõber, kes selle piimaraha annab või keegi, kes maali ostab.

Kas kunst tuleb käest, südamest või peast?
Minul küll täiesti vanamoodsalt südamest, kasutades infot, mis on salvestatud paremasse ajupoolkerasse. Loodan, et nii ta ka vaatajani jõuab. Aga käsi vajab pidevat töökorras hoidmist.

Küsitud ja vastatud aastal 2002

 

Nimeta 2000
õli, lõuend (80 x 80 cm)
 
Saada e-kaarte Anne Parmasto piltidega!
Internetis aadressil www.kunstikeskus.ee leiduvate mistahes algupäraste tekstide, tõlgete, terviklike info- ja lingikogumite ning pildimaterjali reprodutseerimine ainult KUNSTIKESKUS.EE ja/või nende autori(te) ja/või nende valdajate nõusolekul. Originaalteoste ja viidatud materjalide copyright kuulub üldjuhul nende autoritele ja/või valdajatele. Kontakt: info@kunstikeskus.ee