24h galerii
tagasi: avaleht

 

Kreg A-Kristring ja 12 küsimust

Isiksuste galeriis näitame Eesti kunstnikke ning katsume leida
lõuendi, kipsi või monitori tagant üles lihast ja luust inimese.

Kes ma selline olen
Läbi elu rändur, kellel on vahetevahel seljas ka kunstnikukuub.

Kuidas mind ära tunda, kui tänaval vastu tulen
Ikka tõtliku kõnnaku järgi.

 

 
Veneetsia III, IV (1997)

Kuidas sai minust kunstnik
Huvist kunsti vastu. Kunstiringid, maalireprode kogumine, mis paljuski seisnes ajakirja "Ogoniok" rüüstamises, sest seal olid kõige klantsimad pildid, oma lõbuks maalimine, joonistamine ja kujude voolimine pankranniku alt leitud savist. Kunstihuvilistest eakaaslastest sõpruskond ja esimesed sõbrunemised kunstnikega. Edasine on juba tavapärane rida - etekas (ettevalmistuskursused - toim.), akadeemia, kunstielu. Kes seda nüüd oskab õelda, oli see sund või tahtmine. Mäletan omalaadset vennaskonna tunnet, kuid paraku on lõpuks kõik oma kunstiga üksi.

 

Kaks võrdub üks (1989)

Millega ma veel olen tegelenud ja tegelen
Kooli ajal näitlemise, filmi tegemise, metsanduse ja kuklaste pesade ümberasustamisega. Loen meeleldi. Kogun kunstiraamatuid ja filosoofilist kirjandust. Rattaga sõitnud olen kogu aeg. Loenguid tuleb aegajalt ette. Õpetan üliõpilastele maalimist. Olen kureerinud galeriis näitusi ja vedanud Maalikunstnike Liidu tegevust. Matkad ja uute kohtade külastamine on tegus olemise osa, kuid see pole veel kõik...

Minu tavaline tööpäev näeb välja nii
Minu päev on paljudes punktides samasugune, mis inimestel ikka. Teen samu asju ja toimetamisi, mis enamikul meist mahub hommiku ja õhtu vahele. Päeva mahuvad ennekõike asjad, mis on kohustuslikud ja hädapärased. Kunsti ei tee ma sugugi iga päev. Selleks tuleb aeg võita ja nii on mu elus aegajalt loometsüklid. Sellel ajal kasvavad muud asjad üle pea ning siis tuleb hakata neid jälle siluma. Seega iseloomustab minu elu rohkem erinevate tsüklite karussell kui päevade ühetaoline rütm.

 

Lilled & plahvatused I (1996)

Ülevaade minu näitustest ja muudest loomingulistest tegudest
Olen teinud üle 20 isiknäituse, 5 kuraatorinäitust ja osalenud enam kui 60 grupinäitusel Eestis, Venemaal, Leedus, Saksamaal, Poolas, Bulgaarias, Itaalias, Ameerika Ühendriikides, Kanadas. Olen osalenud kunstialaste ettekannetega konverentsidel ja pressis ning kirjutanud näitustest üle 120 analüüsi, arvustuse, pressiteate.

Mida pean oma suurimaks saavutuseks
Lapsi - see on minu elu kõige väärtuslikum ja pikaajalisem projekt, elavalt loominguline iga päev.

 

Isa ja poeg (2001)

Mis mulle mu enda juures kõige rohkem meeldib / ei meeldi
Meeldib uudishimu, mis toidab mitmekülgsust. Ei meeldi kärsitus.

Minu lemmikkunstnik, -teos
Mulle meeldib hea kunst, seega meeldivad mulle paljud kunstnikud ja nende teosed. Kuid mul puudub lumm ühe autori või taiese suhtes.

Kuskohas ja mismoodi ma puhkan
Tunnen end hästi koduses ringis ja vabas looduses ning muidugi sõprade seltsis. Eelkõige puhkan ma suves ja seda ma vajan nagu vajatakse värsket õhku.

 

Pluss & miinus (2000)

Mis mulle muret teeb ja mis rõõmu valmistab
Muret teeb meie elu heitlikkus ja visuaalse keele madal lugemisoskus. Rõõmu on päiksest ja suvest, perest ja sõpradest.

Kas kunst on keeruline?
Jah, selle jaoks, kellel puudub vastav meel. Kuid seda meelt saab arendada ja paljugi on õpitav. Kui oled kunstiga sina peal, pole see ka keeruline. Kunst on lihtsalt suhteliselt lühikese aja jooksul teinud läbi ülisuuri muutusi, mis eeldab ka vaatajalt uudset nägemist. Küsimus ongi vaid selles, kas me oleme piisavalt ettevalmistatud ja avatud selleks?

Küsitud ja vastatud aastal 2003

 

Elas kord... (2001)
Internetis aadressil www.kunstikeskus.ee leiduvate mistahes algupäraste tekstide, tõlgete, terviklike info- ja lingikogumite ning pildimaterjali reprodutseerimine ainult KUNSTIKESKUS.EE ja/või nende autori(te) ja/või nende valdajate nõusolekul. Originaalteoste ja viidatud materjalide copyright kuulub üldjuhul nende autoritele ja/või valdajatele. Kontakt: info@kunstikeskus.ee