24h galerii
tagasi: avaleht

 

Rene Kari ja 12 küsimust

Isiksuste galeriis näitame Eesti kunstnikke ning katsume leida
lõuendi, kipsi või monitori tagant üles lihast ja luust inimese.


Kes ma selline olen
"...
näitame Eesti kunstnikke ning katsume leida lõuendi, kipsi või monitori tagant üles lihast ja luust inimese." Sellega on KUNSTIKESKUS.EE mind juba määratlenud.

 

 

Kuidas mind ära tunda, kui tänaval vastu tulen
Ei tea. Ma ei ole kunagi teretajalt küsinud, et kuidas ta mind ära tundis.

Kuidas sai minust kunstnik
Ühel ööl lihtsalt otsustasin, et minust saab KUNSTNIK. Ettevõtmise kindlustamiseks vedasin sõbraga selle peale ka kihla. Seejärel katkestasin segavad õpingud kõrgkoolis ning aasta pärast loobusin ka töökohast, sest olin mõistnud, et suudan kunstnikuks saada ja ka kunstnik olla vaid tingimusel, et elan vabakutselise kunstniku elu.
Pool aastat hiljem rippusid minu maalid esmakordselt kunstinäitusel (Vabariiklik noorte kunstnike näitus Tartus, 1978). Möödus veelgi pool aastat ning Tallinna kunstnike kevadnäituselt ostis Kunstimuuseum minult esimese maali. Ja nii edasi. Kuid vaatamata sellele, et Moskva oli minu maalide pealt juba korduvalt Ameerikas dollareid teeninud, nõustus ta minutaolist ametlikult kunstnikuks tunnistama, s.t. NSV Liidu Kunstnike Liidu liikmeks vormistama, alles 1986. aastal - kunstnikukssaamise otsusest oli kulunud 10 aastat.

 

detail

Millega ma veel olen tegelenud ja tegelen
Kindlasti olen ma tegelenud ja tegelen kõige sellega, millega tegelevad kõik inimesed. Lisaks on mul mõnede erialade omandamist kinnitavad dokumendid ja ka mõned erilised tegevusvaldkonnad. Et aga nende tegevuste harrastajaid on maailmas miljoneid, ei näe ma põhjust nende loetlemiseks.
Aga on olnud ka mõned suhteliselt unikaalsed teod.
Olen olnud Eesti Kongressi delegaat ja ERSP asutajaliige.
Olen Res Publica asutajaliige.
Olen sini-must-valge trikoloori värvietaloni autor.

Minu tavaline tööpäev näeb välja nii
Minu tavaline ööpäev näeb välja absoluutse süsteemitusena nii ajas kui teos. Tavaliselt ma lihtsalt maalin. Aga kui pean, olen kohustatud tegelema millegi muuga, siis teen seda. Ja kui soovin teha midagi muud, siis ka teen seda. Olen maalinud järjest üle 24 tunni. Millelegi muule ei ole ma järjest sellisel määral aega pühendanud.
Tavaliselt ei ole minu tegevused sõltuvussuhtes kellaajaga. Kui viin tütre hommikul kooli, siis võib see tähendada:
a) õhtut, s.t. et olen just lõpetanud maalimise või mingi muu tegevuse, viin tütre kooli, tulen tagasi ja lähen magama;
b) keskööd, s.t. et ärkan, viin tütre kooli, tulen tagasi ja jätkan magamist;
c) hommikut, s.t. et ärkan, viin tütre kooli, tulen tagasi ja alustan oma tavaliste tegevustega;
d) keskpäeva, s.t. et katkestan oma tegevuse, viin tütre kooli, tulen tagasi ja jätkan poolelijäänud tegevust.

 

   

Ülevaade minu näitustest ja muudest loomingulistest tegudest
Olen osalenud Eesti maalikunsti tutvustavatel esindusnäitustel Riias, Vilniuses, Moskvas, Soomes, Saksamaal, Austraalias ja NSV Liidu kunstiekspositsioonidel Saksamaal ning USAs. Isiknäitused on olnud lisaks Eestile Helsingis ja Lääne-Berliinis.
Loomingulised teod? Minule võib ka magamine osutuda loominguliseks teoks! Kindlasti on seda aga päevitamine. Loobun ülevaate esitamisest.

Mida pean oma suurimaks saavutuseks
Enneaegne küsimus. Loomulikult ootavad suurimad saavutused mind alles ees.

Mis mulle mu enda juures kõige rohkem meeldib / ei meeldi
Selliseid küsimusi ma endale ei esita.

 

   

Minu lemmikkunstnik, -teos
Ei ütle.

Kuskohas ja mismoodi ma puhkan
Puhkamine samastub mulle sõnaga tegevusetus. Minu elamise viis ei aktsepteeri tegevusetust.

Mis mulle muret teeb ja mis rõõmu valmistab
Muret teeb see, et loodetud rõõmud seni viibivad. Rõõmu valmistavad inimlikud rõõmud.

 

detail
 

Kas kunstiteos saab olla täiuslik?
Minu maal osutub täiuslikuks kunstiteoseks. Ka järgmine ja ülejärgmine, jne., jne!? Ei mingeid loomingulisi väljakutseid, eneseületamise võimalusi! Mul hakkaks vist igav ja arvatavasti loobuksin maalimisest.
Enda poolt loodu tõsimeelne täiuslikuks tunnistamine oleks meelepete. See tähendaks vaid seda, et loominguline ambitsioonikus on märkamatult mandunud, enesehinnang aga hõljub jätkuvalt pilvedes. Ja hinnanguid kõrvalt ei kavatse ma üle väärtustada, sest pean kunstiteosele kõige tõesema hinnangu andjaks ikkagi selle loojat.
Eelöeldu annab mõista, et tõenäosus kunstiteose täiuslikkusest on olematult väike. Samas - vaid püüdlemine täiuslikkuse poole võimaldab täiuslikkuse piirimaile küündivate kunstiteoste sündi.

Küsitud ja vastatud aastal 2001

Internetis aadressil www.kunstikeskus.ee leiduvate mistahes algupäraste tekstide, tõlgete, terviklike info- ja lingikogumite ning pildimaterjali reprodutseerimine ainult KUNSTIKESKUS.EE ja/või nende autori(te) ja/või nende valdajate nõusolekul. Originaalteoste ja viidatud materjalide copyright kuulub üldjuhul nende autoritele ja/või valdajatele. Kontakt: info@kunstikeskus.ee