24h galerii
tagasi: avaleht

 

Eve Kask ja 12 küsimust

Isiksuste galeriis näitame Eesti kunstnikke ning katsume leida
lõuendi, kipsi või monitori tagant üles lihast ja luust inimese.


Kes ma selline olen
Olen natuke see, kellena ma teistele välja paistan. Olen natuke see, kellena ma ise endale tundun olevat. Ma ei saa väita, et tean endast kõike. Olen nõrk ja tugev, olen enesekindel kõhkleja, skeptiline optimist. Hariduselt graafik.

Kuidas mind ära tunda, kui tänaval vastu tulen
175 cm pikk, punased pikad juuksed, tavaliselt üleni mustas, liigun pika, kiire sammuga. Mees ütleb, et mul on alati mõni ülearune kott kaasas.

Kuidas sai minust kunstnik
Ma olen lapsest saati pimesi uskunud, et minust saab ükskord kunstnik.

Millega ma veel olen tegelenud ja tegelen
Kõik mu tegevused on mu elustiili ja -kutse lahutamatu osa nii, et ma ei oskagi eristada kunstiväliseid tegevusi. Hetkel olen küll hull suusatamise järele. Varasemast eluperioodist tegevused, mille järele ikka ja jälle ihalen: vehklemine ja mägimatkamine. Olen illustreerinud mõningad raamatud, õpetan Laste Kunstikoolis ja Kunstiakadeemias, organiseerin Tallinna Graafikatriennaali.


Minu tavaline tööpäev näeb välja nii
Reeglipärasus puudub. Sõltub kohustustest ja ilmast (madalrõhkonna korral magan kaua). Kui olen õpetamisega seotud, siis õnneks pealelõunal ja õhtul ning mitte 5 päeva nädalas. Kui olen mingi näituseprojektiga seotud, võin olla pika perioodi vältel kogu unest vaba aja andunud tööle. Ma vist ei suudakski elada rutiinse ja stabiilse päevaplaani järgi. Naudin 100%-list pühendumist tööle samavõrd, kui aeg-ajalt täielikku laisklemist. Vanasti olin ööloom, nüüd naudin (hilis)hommikuid.

 

Punane jumalanna 1996
siiditrükk (180 x 350 cm)


Ülevaade minu näitustest ja muudest loomingulistest tegudest
Alates 1989. aastast on mul olnud 21 personaalnäitust Eestis, Soomes, Saksamaal, Austrias, Walesis. Olen osalenud rohkem kui 80 näitusel väljaspool Eestit, olnud 12 workshopis Lätis, Leedus, Soomes, Rootsis, Taanis, Austrias ja Suurbritannias, millest vähemalt 7 on olnud loominguliselt väga viljakad või millegi uue alguseks. Olen saanud Eestis 7 ja rahvusvaheliselt 4 auhinda või diplomit, millest üks tähtsaim oli ehk 1999. a. Kristjan Raua nimeline kunsti aastapreemia.

 

29 1/2 1998
installatsioon (elusuuruses kipskuju, 30 sahtlit marjadega)


Mida pean oma suurimaks saavutuseks
25 aastat tagasi oluliste ja siis suht võimatutena näivate unistuste täitumist.

Mis mulle mu enda juures kõige rohkem meeldib / ei meeldi
Meeldib - kadeduse puudumine.
Ei meeldi - taltsutamatus (see, et ma ise ei suuda ennast taltsutada).

 

 
Leib ja sai 2000
objekt (leib, sai, punane samet, herned, 30 x 40 x 10 cm)


Minu lemmikkunstnik, -teos
Pean enda jaoks oluliseks kunstnikuks Matisse´i, sest 14aastaselt Ermitaazhis nähtud "Tants" ja "Muusika" õhkasid niisugust jõudu, et dramaatiliselt väljendudes - muutsid mu elu. Kahjuks aastatega kaob võime nii tugevalt kunstielamust läbi elada. Lemmikud vahetuvad ajas. Neid, kes "liigutavad suuri massiive", ei ole palju. Praegusel ajal taban end mõnikord mõtlemas Bill Viola ja Ene-Liis Semperi (eriti eelmise - Soolalao näituse) loomingu peale. Nähtusena Eestis hindan väga Kadri Mälgu loodud koolkonna ideaale ja tegevust vastukaaluks vohavale tühikargamisele. Neid, kelle loomingus on töid, kujundeid, terviknäitusi, mis mulle meeldivad, on rohkem, kui jõuaks loetleda.

Kuskohas ja mismoodi ma puhkan
Kõige paremini pikalt välja magades. Ühest tegevusest puhkan läbi teise tegevuse - vaimsest läbi füüsilise, õpetamisest läbi organiseerimise, organiseerimisest läbi omaloomingu. Suvel olen pikalt maal. Luksus on veeta olmest äralõigatuna kuu või kaks välismaal mõnes loomingulises workshopis ja pühenduda vaid iseendale ja loomingule.

 

Armastab ei armasta 2001
installatsioon (Triin Soometsa tekst, linoollõige I–X a' 40 x 200 cm, liikuv vikat)

Mis mulle muret teeb ja mis rõõmu valmistab
Rõõmud on tihti "pisikesed" ja inimlikud, mured suured ja määramatud. Muretsema paneb:
Ebaterve mõistus ja künism.
Tulevik.
Hirm, et "kett katkeb ja sa ei saa sinna midagi parata".
Väljaspool igapäevaseid pisikesi rõõme rõõmustab erakordse tundlikkuse või üllatava kogemine kellegi loomingus.
Perekond on nii (õnneks rohkem) rõõmu, kui mure allikas.

Kunst ja alateadvus - millised on nende seosed?
Kindlasti on alateadvusel kunstis tähtis roll kanda. Usun, et olemuslik tuleb esile tihti just alateadvuse läbi. Seda hämarat poolust on raske piisavalt tunda. Küll on võimalik mõnikord tagantjärele ära tunda oma loomingus teatavaid ajendeid ja tagamaid.
Nii kunstis kui inimestes köidavad mind endiselt "miinuskorruste saladused".

Küsitud ja vastatud aastal 2002

 
Ego 2001
objekt (puust kast, pabernukk, punane samet, 21 x 21 x 9 cm)
Internetis aadressil www.kunstikeskus.ee leiduvate mistahes algupäraste tekstide, tõlgete, terviklike info- ja lingikogumite ning pildimaterjali reprodutseerimine ainult KUNSTIKESKUS.EE ja/või nende autori(te) ja/või nende valdajate nõusolekul. Originaalteoste ja viidatud materjalide copyright kuulub üldjuhul nende autoritele ja/või valdajatele. Kontakt: info@kunstikeskus.ee